Piekące oczy – przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości

Piekące oczy to dolegliwość, która przynajmniej raz zdarzyła się każdemu. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że piekące oczy mają naprawdę wiele różnych potencjalnych przyczyn. Oto przykłady.

Przyczyny pieczenia w oku

  • Podrażnienie soczewkami kontaktowymi – występuje, gdy zbyt długo je nosimy, lub nieprawidłowo zakładamy.
  • Podrażnienie chemią gospodarczą – wiele środków używanych w domu potrafi bardzo podrażnić oczy. Zwłaszcza środki z dodatkiem chloru. Nie mówimy tu o drastycznych przypadkach, kiedy szkodliwa substancja dostaje się do oczu. Wystarczą opary.
  • Podrażnienie dymem tytoniowym – bardzo częsty skutek palenia biernego.
  • Podrażnienie kosmetykami – nie tylko tuszem do rzęs, czy cieniami do powiek, ale czasem też kremem pod oczy i na powieki.

Zespół suchego oka

Gdy przebywamy długo w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją, nasze oczy potrzebują intensywniejszego nawilżenia, niż zazwyczaj. Nasze oko czasem nie nadąża z wytwarzaniem wystarczającej ilości łez. Kiedy się tak dzieje, nasze oczy narażone są na różnego rodzaju infekcje, które mogą ostatecznie doprowadzić do stanu zapalnego – a tego przecież nie chcemy. Dlatego powinniśmy zapobiegać stanom zapalnym powodującym pieczenie oczu, przez odpowiednie ich nawilżanie kroplami dostępnymi w każdej aptece.

Inna przyczyną zespołu suchego oka jest zbyt długa praca z monitorem komputerowym. To częsta przyczyna w ostatnich latach, nawet wśród dzieci, które coraz częściej spędzają czas przed komputerem. To samo dotyczy ekranów smartfonów.

Również zmiany hormonalne zachodzące w organizmie nie są obojętne wobec ilości łez, które wytwarza nasze oko. Zmiany takie zachodzą w organizmie kobiet w okresie menopauzy, w czasie ciąży, oraz podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Czasem piekące oczy są oznaka choroby, takiej jak niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, czy toczeń rumieniowaty. Dlatego utrzymującej się dolegliwości nie można lekceważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *