Aktywność fizyczna – najlepsze lekarstwo nie tylko na otyłość

Siedząca praca, brak czasu, wieczne zmęczenie – wiele jest wymówek dla unikania aktywności fizycznej. Tymczasem jest to antidotum na wiele przypadłości z nadwagą na czele.

Dlaczego unikamy aktywności fizycznej?

Mimo oczywistych korzyści płynących z bycia aktywnym, wiele osób unika ruchu. Wprawdzie zwiększona aktywność fizyczna to częste noworoczne postanowienie, ale jego wypełnianie kończy się zazwyczaj na zakupie karnetu na siłownię, roweru, bądź rolek.

Ruch to zdrowie, ale też wysiłek fizyczny z którym niekoniecznie nam po drodze. Lenistwo to największy wróg aktywności fizycznej. Na szczęście obecnie jest to właściwie jedyny powód, dla którego unikamy ćwiczeń, biegania, czy jazdy na rowerze. Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej modna i popularna. Nie musimy się obawiać, że sąsiedzi wyśmieją nasze poranne bieganie. Bardziej prawdopodobne jest, że ich zarazimy nawykiem i do nas dołączą.

Co nam właściwie daje aktywność fizyczna?

W zdrowym ciele zdrowy duch – to znane i wciąż aktualne powiedzenie. Rzeczywiście aktywność fizyczna, chociażby w postaci codziennych spacerów pomaga nie tylko w utrzymaniu właściwej wagi. Ma również niebagatelnie duży, pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Badania dowodzą, że wśród ludzi aktywnych fizycznie zdecydowanie mniejszy jest odsetek depresji, psychoz i innych schorzeń, które uważamy za związane wyłącznie z psychiką.

Oczywiście na dobre samopoczucie wpływa również nasz wygląd, który dzięki aktywności fizycznej zdecydowanie zyskuje. Aktywność fizyczna reguluje wagę, rzeźbi sylwetkę, poprawia wygląd skóry. Ludzie aktywni zazwyczaj wyglądają młodziej, od ich rówieśników unikających ruchu.

Oczywiście najlepsze efekty daje aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Nie musimy mieć drogiego sprzętu, ani poświęcać całych dni na wielogodzinne wyprawy. Wystarczy codzienna przebieżka po parku, czy przejażdżka na rowerze po obiedzie. To się naprawdę da pogodzić z najbardziej nawet napiętym planem dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *